Logg inn eller lag ny bruker for å legge til som favoritt
Et nytt verktøy for helsepersonell i samtaler om seksuell helse
Hvordan kan helsepersonell åpne for trygge samtaler om seksuell helse med voksne med innvandrerbakgrunn og lav helsekompetanse?
Illustrasjon: Oslo KommuneSunn Start – Seksuell helse er et nytt undervisnings- og veiledningsmateriell fra Helseetaten i Oslo kommune. Materiellet er gratis og skal støtte helsepersonell i samtaler om seksuell helse, grenser, samtykke og rettigheter.
Et tema mange synes er vanskelig å snakke om
Seksuell helse handler om mer enn kropp og sex. Det handler også om relasjoner, trygghet, grenser, respekt og retten til å bestemme over egen kropp og eget liv.
For noen kan dette være temaer det er vanskelig å sette ord på. Språk, skam, tabu eller tidligere erfaringer kan gjøre samtalen krevende. Samtidig kan kunnskap om seksuell helse være viktig for å forstå egne rettigheter, ta gode valg og vite hvor man kan få hjelp. Sunn Start – Seksuell helse er laget for å gjøre disse samtalene tryggere og mer tilgjengelige.
Kan brukes fleksibelt i praksis
Materiellet kan brukes på flere måter i helse- og omsorgstjenestene. Det kan brukes i én-til-én-samtaler, i grupper, i kurs, i veiledning eller som støtte i undervisning.
Helsepersonell kan bruke hele moduler, enkeltbilder, filmer, refleksjonsspørsmål eller informasjonsbrosjyren, avhengig av situasjonen og behovet til målgruppen.
Materiellet kan for eksempel brukes når man ønsker å snakke om:
- seksuell helse og rettigheter
- kommunikasjon med partner
- hvordan man kan ta opp seksuell helse med helsepersonell
- taushetsplikt og trygghet i møte med tjenester
- grenser, samtykke og respekt
- overgrep og hvor man kan få hjelp
- deling av intime eller seksuelle bilder, videoer og meldinger
Sunn Start – Seksuell helse består av tre moduler.
Modul 1 – Seksuell helse gir grunnleggende kunnskap om seksualitet, relasjoner, seksuell helse og kontakt med helsepersonell. Den tar også opp taushetsplikt og relevante lokale og nasjonale helsetilbud, samt tilbud fra frivillige organisasjoner.
Modul 2 – Grenser og respekt handler om kommunikasjon, samtykke, egne og andres grenser, seksuelle rettigheter, press og overgrep.
Modul 3 – Når seksuelle bilder og videoer deles handler det om intime og seksuelle bilder, videoer og meldinger. Modulen tar opp hva loven sier, hva man bør tenke på før man deler, og hva man kan gjøre hvis innhold deles videre uten samtykke.
Utviklet sammen med målgruppen
Materiellet er utviklet i tett samarbeid med personer med innvandrerbakgrunn, fagmiljøer og organisasjoner. Målgruppen har bidratt gjennom behovskartlegging, utvikling, testing og tilbakemeldinger.
Arbeidet er gjort i samarbeid med blant annet Sex og Samfunn, Skeiv Verden, Helseforum for kvinner, RVTS Øst, Bydelsmødre, Bydelsfedre, PRO-senteret og Oslo Voksenopplæring Helsfyr.
Under testingen så vi at deltakerne ble tryggere, stilte flere spørsmål og fikk et større ordforråd til å snakke om seksuell helse, grenser og rettigheter. Det viser at kultursensitiv og dialogbasert opplæring fungerer
Amar Welde, prosjektleder i Helseetaten.
Kultursensitivt, tydelig og dialogbasert
Materiellet er dialogbasert, kultursensitivt og skrevet på enkelt norsk (B1). Det legger opp til refleksjon og samtale, uten krav om at deltakerne skal dele personlige erfaringer.
Tydelige rammer og en forutsigbar struktur skal gjøre det tryggere å snakke om temaer som kan være sensitive.
Filmer som støtte i samtalen
Materiellet inneholder undervisningspresentasjoner, veiledningshefte, informasjonsbrosjyre, refleksjonsoppgaver, avatarfilmer og animasjonsfilmer.
Filmene brukes som støtte for å åpne opp for refleksjon og samtale om temaer som kan være sensitive eller vanskelige å snakke om.
Gratis tilgjengelig
Sunn Start – Seksuell helse er gratis og tilgjengelig for nedlasting på sunnstartnorge.no.
Materiellet kan brukes som støtte for helsepersonell som ønsker å gi trygg, enkel og kultursensitiv folkehelseopplysning om seksuell helse.
Du finner også lenken til siden her på Kompetansebroen under fagteamet Tema: Mangfold, likeverd og migrasjonshelse – Kompetansebroen
Flere aktueltsaker