Logg inn eller lag ny bruker for å legge til som favoritt
Medisinsk sengepost A
Medisinsk sengepost A har 22 sengeplasser. Sengeposten tar primært imot pasienter med lunge- og hjertesykdommer, men har også generelle akuttmedisinske problemstillinger. Enheten er delt opp i to team: hjerte og lunge.
Foto: Diakonhjemmet sykehus/ Sykepleier på medisinrom Sengeplassene er fordelt ca. 50/50 på hvert team. De aller fleste pasientene kommer inn som øyeblikkelig hjelp via akuttmottaket. Det er en sengepost med høyt tempo og kort liggetid for mange av pasientene, særlig på hjerteteamet; 1-2 døgn er vanlig. På lungeteamet er det noe lengre liggetid, 4-5 døgn. Noen terminale pasienter får palliativ pleie.
Sengeposten benytter primærsykepleiermodellen, det vil si at sykepleierne har ansvar for å planlegge, utøve og koordinere sykepleien til pasientene de har ansvaret for. I dette inngår stell, ernæring, medisiner, previsitt med leger, tverrfaglig samarbeid med interne faggrupper og planlegging av utskrivelser m.m.
I tillegg til sykepleierne som jobber pasientnært, er det en enhetsleder, en assisterende enhetsleder og tre fagsykepleiere på denne sengeposten, samt to lungespesialister og tre hjertespesialister og LIS leger i rotasjon.
Her er en liste over enhetens primærdiagnoser og vanlige prosedyrer:
Lungediagnoser
- KOLS-forverrelse
- Lungebetennelse (ofte sammen med KOLS)
- Pleuravæske
- Lungeemboli (LE)
- Utredning av mistenkt lungesykdommer
- Lungekreft
- Astma
Hjertediagnoser
- Atrieflimmer (AF)
- Hjertesvikt
- Brystsmerter og hjerteinfarkt
- Oppfølging etter hjerteoperasjoner og hjerteintervensjoner (PCI, ACB, hjerteklaff-operasjoner pacemakerinnleggelse mm.)
- Andre hjerterytmeforstyrrelser og hjerterelatert synkope
Prosedyrer
- Innleggelse og håndtering av diverse inngangsporter (PVK, Midline, PICC-line, CVK og VAP)
- Oksygen, BIPAP, Optiflow
- Medikamenthåndtering
- Istandgjøring og administrering av antibiotika intravenøst
- Væskebehandling intravenøst
- Kateterisering, KAD, SIK
- Pleuradrenasje: passivt pleuradren, Aktivt thoraxdren (Thopaz+)
- Bronkoskopi
- Elektrokonvertering
- ECCO og Transøsofageal ECCO (TØE)