Hopp til hovedinnhold
Legg til favoritt
Ahus

Oslo universitetssykehus overtar ansvaret for somatiske pasienter fra Alna

Fra 6. januar overtar Oslo universitetssykehus (OUS) ansvaret for pasienter med somatisk sykdom bosatt i bydel Alna. Somatikk betyr sykdommer i kroppen og dette er alle sykdommer som ikke er psykiske.

Sykepleier som skal måle blodtrykk på pasientFoto: Ahus

Overflytting av pasienter bosatt i Alna fra Ahus til OUS vil gi en bedre mulighet til å ivareta en voksende befolkning i sykehusets opptaksområde. Tilgjengelig kapasitet ved Oslo universitetssykehus vil videreføre trygge, gode og likeverdige helsetjenester for Alnas befolkning.

Pasientene trenger ikke gjøre noe selv

Pasienter som er i kontakt med fastlege vil bli henvist til OUS fra 6. januar.

Pasienter som allerede står på venteliste hos Ahus vil få behandling på Ahus.

Pasienter som er i langvarige forløp (som ved kronisk sykdom), vil etter samtale med behandler på Ahus bli enig om overføring er aktuelt.

Psykisk helsevern og rusbehandling

Spesialisthelsetjenesteansvar innen psykisk helsevern og tverrfaglig spesialisert rusbehandling for bydelene Alna, Grorud og Stovner er planlagt overført fra Ahus til OUS rundt årsskiftet 2031/2032, når nye Aker sykehus er ferdigstilt.

Mer informasjon finnes på sykehusenes hjemmesider:

Bydel Alna overføres til Oslo universitetssykehus januar 2026 – Akershus universitetssykehus HF