Logg inn eller lag ny bruker for å legge til som favoritt
Informasjon om Pasientens prøvesvar (PPS)
PPS er en nasjonal tjeneste for prøvesvar, som kommer til Ahus sitt opptaksområde i 2026-2027.
Helsepersonell får tilgang til PPS via kjernejournal, uavhengig av hvor prøvene er tatt. Nytt for helsepersonell, er at man får tilgang til prøvesvar fra prøver som er rekvirert av andre. Pasientene får selv tilgang til alle sine prøvesvar via Helsenorge.
Noen prøvesvar deles umiddelbart med pasienter, andre prøvesvar har utsatt innsyn. Fra Ahus vil medisinsk biokjemi, mikrobiologi og immunologi deles umiddelbart med pasient. For patologi og radiologi er det 14 dagers utsettelse, og for medisinsk genetikk 90 dager. Helsepersonell kan forlenge eller forkorte utsatt innsyn ved prøvetakingstidspunktet.
Pasient kan reservere seg mot deling av prøvesvar. Dette dokumenteres i så fall av lege i kjernejournal ved prøvetaking.
I opptaksområdet til Ahus har 3-4 legekontor tatt i bruk Pasientens prøvesvar som pilotering i vår. Det blir deretter fortløpende innføring for legekontorene i løpet av høsten 2026. For rekvisisjoner bestilt internt på Ahus, er oppstart 01.01.27.
Hva må legekontorene gjøre for å koble seg på?
· Delegere HelseID til DIPS i Altinn
· Signere avtale med NHN for Pasientens prøvesvar
For informasjonspakke, se Pasientens prøvesvar – Norsk helsenett. Det finnes også mye nyttig informasjon på Pasientens prøvesvar – Helsedirektoratet.