Hopp til hovedinnhold
Legg til favoritt
Innlandet

Medisinsk avdeling, 2E – Hjerte og lunge

Her finner du informasjon for deg som skal være i praksis ved 2E.

Bilde viser et hjerte som ligger i follede hender. over hjertet er det en EKG linje.Foto: Shutterstock
Om avdelingen

Vi har totalt 26 sengeplasser på avdelingen som er fordelt på 3 grupper; Rød, blå og gul. På rød gruppe har vi pasienter med hjertesykdommer. Det kan være for eksempel være pasienter med hjertesvikt, hjerteinfarkt, arytmier eller feil på hjerteklaffer. På blå gruppe har vi i hovedsak pasienter med lungesykdommer. Dette kan for eksempel være pneumoni, KOLS/astma, lungecancer eller pleuravæske. Gul gruppe er gruppen midt imellom hvor vi har litt blanding. Vi har blant annet mange pasienter med for eksempel nyresvikt, dehydrering, sepsis og anemi.

På kveld og helg deles avdelinga i 2 med kun rød og blå gruppe, hvor halve gul blir med på rød og den andre halve blir med på blå.

På 2E er vi organisert slik at det er en sykepleier på hver gruppe som er gruppeleder og de andre er «ute-sykepleiere eller assistenter». Gruppeleder har det overordnede ansvaret på gruppa og skal dele ut morgenmedisiner, være med på legevisitt og ha dialog med kommunen og organiserer eventuelle utreiser. Ute-sykepleierne, helsefagarbeidere og assistentene har ansvar for alt annet som skjer ute i avdelingen, som for eksempel stell av pasienter, utføre prosedyrer, dele ut mat og legge medisindosetter for det neste døgnet. Med en slik organisering, er det utrolig viktig med god kommunikasjon og samspill mellom ute-sykepleierne og gruppeleder. Ute-sykepleiere må rapportere til gruppeleder hva som skjer med pasientene, siden der er de som ser dem, observerer dem og utfører tiltak, og gruppeleder må rapportere om hva som skal skje videre med pasientene ut fra hva som bestemmes på legevisitt.

Noe av det du kan møte på 2E(PDF)

Praktisk informasjon

Velkommen til veiledet praksis hos oss på medisin 2E. Vi gleder oss til å møte dere og bli bedre kjent med hver og en av dere.

Første dag i praksis er en informasjonsdag. Vi ønsker å bli kjent og gi dere en innføring i hvordan det er på 2E.

Turnus

Vi går igjennom turnusen med hver enkelt på informasjonsdagen. Dersom det er behov for å bytte vakter avklarer vi det da. Vi tilstreber å ha maks 5 på dagvakt, 4 på kveldsvakt, og 3 på natt. Tell også over antall timer slik at det stemmer (totalt 300t inkl. praksisinterne dager). Nattevakt står på dagen med flest timer, du skal altså møte opp kvelden før.

Studentperm og veiledningsgrunnlag

Dere vil få hver deres perm til å oppbevare deres dokumenter i. Permene skal stå i hylla på studentrommet.

I “Mitt praksisdokument” skal dere konkretisere hva dere vil lære. Dette skal være klart til forventningssamtalen og settes i permen på avdelingen (ta med en ekstra kopi til hovedveileder på forventningssamtalen). Konkretiser prosedyrer og undersøkelser dere ønsker/har behov for å få med dere. Alle skal ha som mål å sette seg inn i diagnosene hjertesvikt, hjerteinfarkt, KOLS og pneumoni i løpet av praksisen. I tillegg skal dere velge dere ut en hjertediagnose og en lungediagnose dere ønsker å lære mer om. For å velge, bruk arket over hva dere kan forvente å møte på 2E og skriv det inn i praksisdokumentet.

Elektronisk studentvurdering (ESV)

Det forventes at dere hver vakt skriver en refleksjon i ESV. Dere velger selv ut ett tema fra den aktuelle dagen dere ønsker å legge vekt på, og vurderer egen læring på slutten av vakten. Her skal dere knytte pasientens diagnose opp til hva dere ser hos pasientene deres, eller andre relevante temaer som inngår i læreplanen. Begrunn det dere møter med fagkunnskap. Start alltid med å skrive navn på dagsveileder og fokuset for dagen. Vurderingen du får fra avdelingen vil bli gitt daglig i ESV av dagsveileder. Konstruktiv kritikk skal også komme frem muntlig.

Før- og etterveiledning

På 2E tilstreber vi at dere hver vakt skal ha en førveiledning med dagsveileder først på vakten og en kort prat om vakten på slutten. På førveiledningen kan du forvente å bli spurt grunnleggende om tema du har valgt for dagen. På slutten av dagen kan du som student spørre veileder hvordan dagen har vært og oppsummere hva du har lært.

Forventninger

Det forventes i praksisen, at du som student skal:

  • Skriver en refleksjon og egenvurdering i ESV for hver vakt.
  • Har gode holdninger og holder avtaler med praksisplassen.
  • Tar initiativ.
  • Dersom det oppstår utfordringer med å komme i mål rundt kravene, vær ærlig og kom med forslag på løsninger.
  • Etter hvert som du har kommet inn i avdelingens rutiner, er det forventet at du som student oppretter og oppdaterer behandlingsplaner for pasientene dine i tillegg til å dokumentere i sykepleienotater.
  • Det er forventet at du før praksis har satt deg inn i hovedtrekkene i de vanligste diagnosene på avdelingen, som hjertesvikt, hjerteinfarkt, KOLS og pneumoni. Dette vil gi deg mer tid til å fordype deg i diagnosene og du får best læringsutbytte.

FacebookEmailPrint